O czym trzeba pamiętać przy ocieplaniu budynków inwentarskich
Spis treści
- Co jest ważne dla zwierząt
- Dlaczego warto zadbać, by zwierzętom było ciepło
- Ocieplanie budynków inwentarskich – znajdź idealny materiał
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są najważniejsze czynniki przy ocieplaniu budynków inwentarskich?
- Dlaczego warto zadbać o ocieplenie budynków inwentarskich?
- Jakie materiały są najlepsze do ocieplania budynków inwentarskich?
- Jakie są korzyści z użycia pianki poliuretanowej do ocieplania budynków inwentarskich?
- Jakie są konsekwencje braku odpowiedniej wentylacji w budynkach inwentarskich?
Ocieplanie budynków inwentarskich wymaga tyle samo uważności oraz planowania, co termoizolacja domu jednorodzinnego. Tutaj podobnie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpłyną na zdrowie zwierząt i zapewnienie im dobrych warunków bytowania. Najczęstszym materiałem stosowanym do izolacji cieplnej budynków gospodarczych jest pianka poliuretanowa. Warto poznać jej zalety.
Co jest ważne dla zwierząt
To istotne, by zwierzęta gospodarskie miały zapewnione optymalne warunki o każdej porze roku. W kontekście ocieplania do najważniejszych należą:
- utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, bez nadmiernego wychłodzenia zimą i przegrzania latem; dopuszczalne wartości to od 8°C do 16°C (optymalnie 12°C);
- utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza, ponieważ zapobiega to rozwojowi grzybów i pleśni, a tym samym ma wpływ na zdrowie zwierząt; optimum to 60-80%;
- swobodny przepływ powietrza – powinien być zapewniony przy danej liczbie zwierząt oraz wielkości pomieszczeń.
Mimo to ocieplanie budynków inwentarskich nie jest powszechne, a należy pamiętać, że przynosi wiele wymiernych korzyści.
Dlaczego warto zadbać, by zwierzętom było ciepło
Jak wnika z badań naukowych:
- z chwilą wychłodzenia się pomieszczeń kury zaczynają znosić mniej jaj (w ciepłych miesiącach może to być od 20 do 30 jaj na 30 dni, w chłodnych od 2 do 5, zatem relacja jest znacząca) – bardzo ważne w tym względzie jest utrzymywanie temperatury powietrza na poziomie 20°C oraz naświetlanie,
- u krów ilość i jakość mleka zależna jest od temperatury otoczenia, która nie powinna wykraczać poza przedział od 10 do 20°C – krowa toleruje niską temperaturę lepiej niż wysoką i w cieple daje zdecydowanie mniej mleka (w temp. 23°C może wypocić i wydychać ok. 30 litrów wody dziennie, co wpływa na powyższe),
- bardzo wrażliwe na niską temperaturę są młode zwierzęta, szczególnie prosięta i warchlaki – przez niedobór ciepła nie tylko mogą chorować, ale także nierzadko są przygniatane przez lochy (idealna temperatura dla prosiaków w gniazdach wynosi 28-32°C, poza nimi: 18-22°C).
W pomieszczeniach hodowlanych bardzo ważna jest również wentylacja. Szkodliwe jest dla zwierząt zatykanie otworów wentylacyjnych, co czasem mylnie uznaje się za dobre rozwiązanie dla utrzymywania ciepła. Prowadzi to jednak do nagromadzenia się dużej ilości szkodliwych gazów oraz wzrostu wilgotności, a w konsekwencji może zagrozić hodowli, skutkując dodatkowym wychłodzeniem zwierząt.
Ocieplanie budynków inwentarskich – znajdź idealny materiał
Nasze doświadczenie pozwala wskazać piankę poliuretanową jako doskonały materiał termoizolacyjny. Wynika to z poniższych względów:
- może być nią pokrywana stara izolacja, dzięki czemu zostanie ona maksymalnie uszczelniona,
- można wybrać odpowiednią grubość natrysku, tworząc warunki dla zwierząt zbliżone do idealnych (wartości termoizolacyjne pianek zależnie od grubości są znane i można je optymalnie dobrać do potrzeb),
- prace przebiegają szybko, nie jest wymagane wyprowadzenie zwierząt z pomieszczeń na dłużej niż jeden dzień (ostatecznie zależy to od wielkości izolowanych powierzchni),
- pianka jest neutralna dla zdrowia zwierząt.
Podkreślić należy neutralność pianki PUR dla zdrowia zwierząt. Podczas ocieplania budynków inwentarskich nie mogą one przebywać w pobliżu, jednak już po zastygnięciu pianki otoczenie jest dla nich całkowicie bezpieczne.
Zobacz również Ocieplanie budynków rolniczych pianką PUR
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najważniejsze czynniki przy ocieplaniu budynków inwentarskich?
Najważniejsze czynniki to utrzymywanie odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza oraz zapewnienie swobodnego przepływu powietrza. Optymalna temperatura wynosi od 8°C do 16°C, a wilgotność od 60% do 80%.
Dlaczego warto zadbać o ocieplenie budynków inwentarskich?
Ocieplenie budynków inwentarskich jest istotne dla zapewnienia optymalnych warunków dla zwierząt, co wpływa na ich zdrowie i produktywność, np. ilość znoszonych jaj przez kury oraz jakość i ilość mleka od krów.
Jakie materiały są najlepsze do ocieplania budynków inwentarskich?
Najlepszym materiałem do ocieplania budynków inwentarskich jest pianka poliuretanowa (PUR). Jest efektywna, można ją stosować na istniejące izolacje, a prace można przeprowadzić szybko, minimalizując czas, w którym zwierzęta muszą opuścić pomieszczenia.
Jakie są korzyści z użycia pianki poliuretanowej do ocieplania budynków inwentarskich?
Pianka poliuretanowa jest neutralna dla zdrowia zwierząt, szybko się aplikuje, uszczelnia istniejące izolacje i można dostosować jej grubość do potrzeb termoizolacyjnych.
Jakie są konsekwencje braku odpowiedniej wentylacji w budynkach inwentarskich?
Brak odpowiedniej wentylacji prowadzi do nagromadzenia szkodliwych gazów i wzrostu wilgotności, co może zaszkodzić zdrowiu zwierząt oraz prowadzić do ich dodatkowego wychłodzenia.