Czy ocieplać strych nad poddaszem użytkowym?

ocieplanie strychu

Zastanawiając się nad tym, czy warto ocieplać strych nad poddaszem użytkowym, można spotkać się z różnymi głosami. Przeciwnicy twierdzą, iż obecność materiału termoizolacyjnego w tym miejscu ogranicza odpowiednią cyrkulację powietrza, a nawet prowadzi do zagrzybienia, w rzeczywistości jednak brak skutecznej izolacji wiąże się z licznymi zagrożeniami dla konstrukcji budynku. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.

Kiedy należy ocieplać strych nad poddaszem użytkowym?

Termoizolacja pomieszczeń pomaga zachować optymalną temperaturę wewnątrz budynku, uniknąć strat ciepła, a także obniżyć rachunki za ogrzewanie. W opisywanej części budynku ocieplenie pianką PUR stosuje się w szczególnych przypadkach – głównie wtedy, gdy zamontowany jest tam rekuperator. Skuteczność warstwy izolacyjnej zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak wybrany materiał czy sposób jego montażu, nie należy jednak całkowicie z niej rezygnować, gdyż wówczas może dojść do:

  • nadmiernego wychłodzenia przestrzeni użytkowej na poddaszu – dzieje się tak w sytuacji braku skutecznej warstwy izolacyjnej głównie przestrzeni sufitowej, ale i podłogowej;
  • problemów z przechowywaniem różnych przedmiotów w tej części domu podczas zimy (zwłaszcza sprzętów, które nie są odporne na wilgoć i mróz) – może to być uciążliwe dla osób planujących wykorzystać tę przestrzeń jako składzik;
  • wzrostu temperatury we wnętrzach nawet o kilka stopni w trakcie lata, co wpływa negatywnie na komfort cieplny domowników – ocieplenie poddasza i strychu zapewnia większe możliwości w zakresie regulowania temperatury, szczególnie wtedy, gdy zamontowana jest tam wentylacja mechaniczna (włącza się ona automatycznie, kiedy powietrze osiąga konkretną temperaturę); podczas upałów warstwa termoizolacji zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń;
  • zawilgocenia różnych elementów elektroniki – na najwyższej kondygnacji często umieszczane są na przykład centralki alarmowe czy też routery WiFi; urządzenia te mogą przestać pracować w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią.

Wprawdzie w nowoczesnym, dobrze izolowanym domu ryzyko wystąpienia wspomnianych powyżej niedogodności jest mniejsze niż w przypadku starszego budynku, jednak jeśli na strychu znajdują się urządzenia elektroniczne, należy się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami. Zatem odpowiedź na pytanie, czy należy ocieplać strych nad poddaszem, powinna być uzależniona od szeregu indywidualnych czynników związanych ze specyficznymi cechami konstrukcji.

ocieplanie celulozą

Jak zaplanować termoizolację?

Kwestia izolacji tej części budynku zależy przede wszystkim od rodzaju danego budynku, liczby pięter czy też stopnia energooszczędności. Warto zastanowić się także, czym ocieplać strych nad poddaszem użytkowym. Wykonanie izolacji w tym miejscu bywa problematyczne ze względu na nieregularny kształt wiązarów kratowych oraz obecność skosów. W takim przypadku lepiej niż popularna wełna mineralna sprawdzi się technologia stosowana przez firmę Gaw-Term – termoizolacja pianką PUR. Dzięki aplikacji metodą natryskową można dokładnie wypełnić nawet trudno dostępne miejsca oraz niewielkie szczeliny.

W celu utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniach warto rozważyć ocieplenie ścian celulozą. Nie tylko zapewnia ona dodatkową ochronę przed nadmierną utratą ciepła z wnętrza domu, lecz także może wpływać na bezpieczeństwo pożarowe – jest to bowiem materiał trudnopalny. Zastanawiając się nad tym, czy ocieplać strych nad poddaszem użytkowym, warto mieć na uwadze fakt, iż kompleksowe zadbanie o izolację pomieszczeń przekłada się na zmniejszenie rachunków, stłumienie hałasów z zewnątrz oraz na korzystny mikroklimat w domu, sprzyjający alergikom.

Czy ocieplać strych nad poddaszem użytkowym?
Przewiń do góry
Call Now Button