Czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia?
Spis treści
- Jak powstaje piana poliuretanowa?
- Badania dotyczące tego, czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia
- Czy trzeba zabezpieczać termoizolację?
- Co jeszcze świadczy o bezpieczeństwie?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Izolacja poliuretanowa znajduje zastosowanie we wszystkich znanych typach obiektów: użytkowych, magazynowych, przemysłowych, rolniczych i wielu innych. Jednak czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia? Aspekt ten ma znaczenie w przypadku nie tylko domów zamieszkiwanych przez człowieka, lecz także budynków inwentarskich.
Jak powstaje piana poliuretanowa?
Materiał wytwarza się z dwóch składników – żywicy i utwardzacza, które po aplikacji szybko osiągają ostateczną formę. Ze względu na fakt, iż mają one postać płynną i zmieniają konsystencję natychmiast po zmieszaniu, w ocieplaniu poddaszy wykorzystuje się natrysk. Wówczas oba składniki łączą się, a następnie trafiają na powierzchnię już w postaci stałej. Dzięki aplikacji metodą natryskową ta forma termoizolacji sprawdza się między innymi w trudno dostępnych miejscach, na przykład we wnękach na poddaszu – nie ma bowiem konieczności przycinania materiału, czego nie można uniknąć w przypadku zastosowania wełny mineralnej lub styropianu.
Badania dotyczące tego, czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia
Na bezpieczeństwo tego preparatu w dużej mierze wpływa proces jego produkcji. Warstwa izolująca powstaje za sprawą zmieszania wspomnianych wyżej składników:
- poliolu (żywicy) – posiada on wiązania uretanowe, które zapewniają odporność na wysokie temperatury; jest to polimer, materiał wielocząsteczkowy o naturalnym pochodzeniu; nie stwarza zagrożenia dla człowieka w kontakcie ze skórą;
- izocyjanianu (utwardzacza) – to związek organiczny, który może negatywnie wpływać na drogi oddechowe, dlatego podczas aplikacji należy zachować szczególną ostrożność; po przetworzeniu staje się produktem hipoalergicznym.
Zatem warstwa po utwardzeniu nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi lub stan środowiska naturalnego. Zgodnie z badaniami PU Europe, izolacja poliuretanowa ma niski poziom emisji składników lotnych i półlotnych, a w gazach tych nie znaleziono żadnych toksyn.
Odpowiedź na pytanie, czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia, jest więc jednoznaczna. Użytkownicy korzystają z pomieszczeń już po stwardnieniu warstwy termoizolacyjnej, zatem nie ma powodów do obaw. Zagrożenie występuje jedynie podczas aplikacji i dotyczy głównie dróg oddechowych, dlatego specjaliści z Gaw-Term pracują w odpowiednich maskach.
Czy trzeba zabezpieczać termoizolację?
Warto zastanowić się również nad tym, czy bezpieczny jest także bezpośredni kontakt z opisywanym materiałem. Wprawdzie po ocieplaniu pianką ścian lub poddaszy zazwyczaj wykonuje się zabudowę, jednak powodem są względy estetyczne. Nie służy to ochronie, a jest jedynie ozdobą, tradycyjnym wykończeniem wnętrza. Sytuacja może wyglądać inaczej w budynkach inwentarskich, komórkach albo składzikach, gdzie termoizolację nie zawsze się zabudowuje. Podobnie w przypadku, gdy materiał służy wyłącznie do wypełnienia ewentualnych szczelin i nie nakłada się go na całej powierzchni ścian.
Zatem czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia również w miejscach, gdzie może mieć bezpośredni kontakt z człowiekiem ze względu na brak zabudowy? Zdecydowanie tak. Nie wydziela żadnych szkodliwych oparów. Stosuje się je więc w budynkach gospodarczych, które nie muszą efektownie wyglądać, lecz powinny zachowywać optymalną temperaturę wewnątrz (podobnie może sprawdzić się ocieplanie celulozą).
Co jeszcze świadczy o bezpieczeństwie?
Warto wspomnieć, że pianka PUR nie występuje jedynie w ścianach po wykonaniu izolacji. Jest to powszechnie wykorzystywany materiał, z którym codziennie mamy kontakt. Znajduje zastosowanie w produkcji między innymi: butów, torebek foliowych, plecaków, poduszek, materacy, a nawet zabawek dla dzieci. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ostrzegawcze, które wskazywałyby na konieczność zachowania dodatkowej ostrożności w kontakcie z tym produktem. Dzięki jego powszechności w codziennym życiu, odpowiedź na tytułowe pytanie o to, czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia, nie powinna budzić wątpliwości.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak powstaje piana poliuretanowa?
Piana poliuretanowa powstaje z dwóch składników: żywicy (poliol) i utwardzacza (izocyjanian), które po zmieszaniu natychmiast tworzą stałą formę izolacyjną.
Czy ocieplanie pianką PUR jest bezpieczne dla zdrowia?
Tak, po utwardzeniu pianka PUR nie wydziela szkodliwych substancji i jest bezpieczna dla zdrowia ludzi.
Jakie są zagrożenia podczas aplikacji pianki PUR?
Podczas aplikacji pianki PUR istnieje ryzyko dla dróg oddechowych, dlatego konieczne jest stosowanie masek ochronnych.
Czy termoizolacja pianką PUR wymaga zabezpieczenia?
Zazwyczaj termoizolacja jest zabudowywana ze względów estetycznych, ale brak zabudowy nie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania.
W jakich innych produktach można znaleźć piankę PUR?
Pianka PUR jest powszechnie stosowana w produkcji butów, plecaków, poduszek, materacy, a nawet zabawek dla dzieci.