Ocieplanie budynków rolniczych pianką PUR
Spis treści
- Wpływ warunków bytu na produktywność zwierząt
- Ocieplanie budynków rolniczych – dlaczego warto zastosować piankę
- Jaką izolację stosuje się w budynkach inwentarskich
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są korzyści z ocieplania budynków rolniczych pianką PUR?
- Jakie rodzaje pianki PUR są stosowane w budynkach inwentarskich?
- Czy ocieplanie budynków pianką PUR jest bezpieczne dla zwierząt?
- Jak pianka PUR wpływa na koszty ogrzewania budynków rolniczych?
- Dlaczego warto zastosować piankę PUR w budynkach rolniczych?
Produktywność zwierząt gospodarskich zależy w znacznym stopniu od warunków, w jakich przebywają na co dzień. Chcąc zwiększyć produkcję lub utrzymać ją na satysfakcjonującym poziomie, zwierzętom trzeba zapewnić optymalne warunki życia, czyli m.in. odpowiednie pożywienie, opiekę weterynarza i dostosowane do ich potrzeb pomieszczenie. Dostosowane, czyli dobrze wentylowane, przygotowane również na skrajne warunki pogodowe. Tu przede wszystkim należy zadbać o dokładne ocieplanie tych budynków rolniczych. W tym celu często wykorzystuje się piankę poliuretanową. Zapewnia ona nie tylko ciepło zimą, ale także zapobiega przegrzaniu wnętrz latem oraz wpływa na odpowiednią wilgotność otoczenia.
Wpływ warunków bytu na produktywność zwierząt
Zwierzęta hodowlane wymagają zapewnienia im odpowiedniej temperatury przez cały rok. Potrzebują również suchych pomieszczeń, pozbawionych różnego typu zanieczyszczeń biologicznych związanych z wilgotnością. Zapewnia się im w ten sposób nie tylko zdrowie, ale także wpływa na samopoczucie. A to wbrew pozorom jest bardzo ważne, dowiedziono bowiem, że:
- kury mogą znosić nawet pięciokrotnie mniej jaj, jeśli jest im zimno,
- krowy z kolei muszą utrzymywać temperaturę ciała w stałym przedziale między 10 a 20 stopniami Celsjusza, by oddawały większe ilości mleka,
- prosięta wymagają wyższej temperatury powietrza do prawidłowego wzrostu (w gniazdach 28-32°C, w chlewie 18-22°C).
Powyższe przykłady wskazują na wagę odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczeń inwentarskich. Jest to już fakt głęboko wpisany w świadomość każdego odpowiedzialnego hodowcy.
Ocieplanie budynków rolniczych – dlaczego warto zastosować piankę
Zalety pianki PUR w gospodarstwie są niezaprzeczalne. Jest ona stosunkowo tanim materiałem. Dzięki temu, że jest natryskiwana, prace przebiegają szybko, co także przekłada się na dobrą relację jakości usługi do ceny. Ponadto ten rodzaj zabezpieczenia:
- doskonale wypełnia wszelkie luki i szpary, likwidując mostki termiczne,
- jest paroprzepuszczalny, tworzy więc zdrowy dla zwierząt klimat,
- nie nasiąka wodą, dlatego nie pojawią się pleśnie i grzyby, a zwierzęta mają zapewnione suche warunki,
- nie powoduje szkód w inwentarzu, gdyż jest biologicznie neutralny dla zwierząt i ludzi,
- bezproblemowo daje się czyścić, nie tracąc swoich właściwości.
Pianka posiada najbardziej pożądaną właściwość w budynkach gospodarczych – zimą zabezpiecza przed utratą ciepła, a latem nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń. Pomaga to w kontroli wydatków związanych z ogrzewaniem.
Jaką izolację stosuje się w budynkach inwentarskich
Jeśli chodzi o dach, w pomieszczeniach inwentarskich stosuje się piankę otwartokomórkową, na ścianach zaś, czyli w miejscach, z którymi zwierzęta mają bezpośredni kontakt – zamkniętokomórkową. Oba rodzaje są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i przede wszystkim wykazują dobre wartości utrzymywania ciepła już przy cienkiej, zaledwie kilkucentymetrowej warstwie.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są korzyści z ocieplania budynków rolniczych pianką PUR?
Ocieplanie budynków rolniczych pianką PUR zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków, co zwiększa produktywność zwierząt. Pianka PUR jest paroprzepuszczalna, wodoodporna i łatwa w czyszczeniu, co zapewnia zdrowe warunki dla zwierząt.
Jakie rodzaje pianki PUR są stosowane w budynkach inwentarskich?
W budynkach inwentarskich stosuje się piankę otwartokomórkową do izolacji dachu i piankę zamkniętokomórkową na ściany, z którymi zwierzęta mają bezpośredni kontakt. Oba typy pianki są trwałe i efektywne przy cienkich warstwach.
Czy ocieplanie budynków pianką PUR jest bezpieczne dla zwierząt?
Tak, pianka PUR jest biologicznie neutralna dla zwierząt i ludzi, co oznacza, że nie powoduje żadnych szkód. Ponadto, nie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co zapewnia zdrowe warunki życia.
Jak pianka PUR wpływa na koszty ogrzewania budynków rolniczych?
Pianka PUR zapewnia dobrą izolację termiczną, co pomaga utrzymać ciepło zimą i zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń latem. To pozwala na redukcję kosztów ogrzewania i chłodzenia budynków.
Dlaczego warto zastosować piankę PUR w budynkach rolniczych?
Pianka PUR jest łatwa w aplikacji, szybko utwardza się i wypełnia wszystkie luki i szpary, eliminując mostki termiczne. Jest również trwała, wodoodporna i łatwa w utrzymaniu czystości, co czyni ją idealnym materiałem izolacyjnym dla budynków rolniczych.